ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Klimatyzator do biura. Montaż klimatyzacji w biurze.

Jaka klimatyzacja do biura?

1.7/5 - (342 votes)

Kiedy zaczynamy zastanawiać się nad klimatyzacją do biura, musimy znać odpowiedź na parę pytań:
– ile pomieszczeń chcemy klimatyzować?
– jaki rozmieszczone są poszczególne pomieszczenia?
– ile osób pracuje w danych pomieszczeniach?
– jakie sprzęty emitują ciepło, komputery, kopiarki,  maszyny drukujące etc…
– gdzie możemy umieścić klimatyzator?
– czy mamy miejsce do powieszenia, postawienia agregatu?

Klimatyzator naścienny

Podobnie jak w mieszkaniach tak i w biurach, najczęściej montowane są klimatyzatory naścienne, choć w nowym budownictwie przeznaczonym wyłącznie na biura, stosuje się urządzenia kanałowe lub przypodłogowe.
Wracając jednak do urządzeń naściennych to w zależności od mocy chłodniczej mają one wymiary 80 do 100 cm szerokości, 28 cm wysokości i odstają od ściany na około 20 cm. Możemy zatem sprawdzić czy mamy odpowiednią ilość miejsca na zamontowanie takiego urządzenia i czy mamy gdzie powiesić agregat zewnętrzny.

Jeśli mamy wiele pomieszczeń w biurze, możemy zastanowić się nad wykorzystaniem urządzeń typu multisplit. To idealne rozwiązanie gdy nie mamy za dużo miejsca na montaż wielu agregatów. Do jednego agregatu podłączamy np. 3 jednostki wewnętrzne, przy czym każda z nich może być indywidualnie sterowana. Każdy użytkownik może ustawić dowolną temperaturę, prędkość nawiewu i kąt nadmuchu powietrza.

Klimatyzatory kasetonowe

Ze względu na swoją konstrukcję, klimatyzator kasetonowy jest bardzo popularny w pomieszczeniach gdzie zastosowano sufit podwieszany. Przy czym przestrzeń pomiędzy sufitem podwieszanym a właściwym sufitem musi wynosić co najmniej 30 cm. Przestrzeń, o której mowa potrzebna jest do schowania parownika i dodatkowo wykorzystywana jest do położenia instalacji chłodniczej i odpływu skroplin.

Klimatyzatory kanałowe (schowane nad sufitem)

Urządzenie wewnętrzne montowane jest w przestrzeni sufitowej i od niego rozprowadzane są przewody nadmuchowe zakończone anemostatem. Ilość i wielkość kanałów zależna jest od mocy chłodniczej urządzenia.  Przy czym, aby zainstalować taki klimatyzator, potrzebujemy 30 cm przestrzeni sufitowej.

Klimatyzator sufitowy

Urządzenia tego typu są dosyć pokaźnych rozmiarów i dlatego rzadko stosuje się je do pomieszczeń biurowych. Dodatkowo są to klimatyzatory głośniejsze od pozostałych, co może przeszkadzać w ich użytkowaniu.
Klimatyzację podstropową montuje się do sufitu lub w niektórych przypadkach możemy zamontować do ściany przy podłodze.

Klimatyzatory multi VRF

Kiedy mamy do klimatyzowania wiele pomieszczeń np. 14-20 i więcej możemy zastosować system VRF. Do jednego agregatu podłączamy np. 14 urządzeń, klimatyzujących nasze biura. Urządzenia wewnętrzne mogą być każdego rodzaju: naścienne, kasetonowe, kanałowe, przysufitowe.

Zapraszamy do zajrzenia do „Strefy inspiracji”.