ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Montaż klimatyzacji Warszawa

1.6/5 - (12 votes)

Klimatyzacja to coraz tańsze urządzenie, które znacznie wpływa na podniesienie naszego komfortu, zarówno w biurze, podczas pracy, jak i w domu, podczas wykonywania codziennych czynności. Ubiegłe lata pokazały nam, że lato potrafi być naprawdę gorące, a doskwierające słońce może znacznie obniżyć nasze samopoczucie. Warto sprawdzić domowy budżet i zastanowić się, czy montaż klimatyzacji nie będzie dobrym pomysłem.

Jak wygląda montaż klimatyzacji krok po kroku?

Na początku należy zaznaczyć, że montaż klimatyzatora nie jest łatwy i wymaga nieco wprawy – dlatego osoby, które nie miały okazji tego robić czy podpatrywać, powinny zdać się na doświadczenie profesjonalistów.

1 krok – wybór klimatyzatora

Na pytanie, jak wybrać klimatyzator, również odpowie specjalista. Jedną z kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę jest przeznaczenie klimatyzatora – czy ma znajdować się w biurze, czy też w kilku pomieszczeniach biurowych, a może w domu. Jaka jest powierzchnia pomieszczenia oraz jakie jest jego przeznaczenie. Wreszcie, czy zależy nam na tym, aby klimatyzator był widoczny, a może chcemy go maksymalnie schować lub wkomponować w aranżację wnętrza w taki sposób, aby stanowił ozdobę. Dobrze dopasowany klimatyzator będzie pracował wydajnie i ekonomicznie, a nasze samopoczucie będzie dobre, bez przeświadczenia, że źle zainwestowaliśmy pieniądze.

Montaż klimatyzacji - krok 1
Montaż klimatyzacji – krok 1

2 krok – wybór miejsca montażu

Klimatyzator składa się z 2 części – jednostki wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu i zewnętrznej, którą umieszcza się na zewnątrz budynku. Jeśli to możliwe, ta druga powinna zostać zamontowana na balkonie lub werandzie lub też w innym bezpiecznym miejscu, umożliwiającym swobodne odprowadzanie gorącego powietrza. Wybór jest o tyle ważny, że ta część klimatyzatora jest dość hałaśliwa, dlatego musimy upewnić się, że dźwięk nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Usytuowanie jednostki wewnętrznej zależy od jego wielkości i rozkładu – chodzi o to, aby chłodne powietrze swobodnie rozchodziło się po całym pomieszczeniu. Warto przy tym zaznaczyć, że jednostka wewnętrzna trochę waży – zwykle ok. 10 kg lub więcej, a więc montaż na ścianach kartonowo-gipsowych będzie raczej niemożliwy.

Montaż klimatyzacji - krok 2
Montaż klimatyzacji – krok 2

3 krok – montaż klimatyzacji – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej

Jednostka wewnętrzna klimatyzacji – montaż.  Specjalista, po wybraniu miejsca montażu, zainstaluje blachę montażową, używając długich, dobrej jakości kołków rozporowych, a następnie przywiesi na niej klimatyzator.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji – montaż. Tutaj zasada jest podobna – po wybraniu miejsca, używając kołków, zamontuje blachę montażową (ta musi wytrzymać nie tylko od 30 kg wagi urządzenia, ale też naturalne drgania) i przywiesi urządzenie, pamiętając o podkładkach antywibracyjnych, aby urządzenie nie obijało się o ścianę i nie wydawało uciążliwego dźwięku.

Ostatnim zadaniem w tym kroku jest przewiercenie ściany – przez otwór zostaną poprowadzone rurki odprowadzające wodę.

Montaż klimatyzacji - krok 3
Montaż klimatyzacji – krok 3

4 krok – podłączenie klimatyzacji

Na tym etapie specjalista wykona szereg czynności, które połączą jednostki ze sobą i umożliwią im działanie. Pierwszym zadaniem jest podłączenie rurek freonowych. W tym celu na jednostce wewnętrznej trzeba zamontować jeszcze korytko, w którym schowane zostaną przewody i wspomniane wcześniej rurki. Rurki muszą być przeprowadzone przez otwór w ścianie, pamiętając o ich odpowiednim kącie nachylenia, aby na godzinę pracy urządzenia nie odprowadzano więcej niż 1 litra wody i doprowadzone do jednostki zewnętrznej.

Kolejnym etapem jest podłączenie elektryki. Na początek, specjalista połączy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną kablem zasilającym dołączonym do zestawu. Następnie połączy przewody wg instrukcji, zachowując przy tym wszystkie standardy bezpieczeństwa. Ostatnim krokiem będzie podłączenie urządzenia do gniazdka elektrycznego o napięciu 230V.

Montaż klimatyzacji - krok 4
Montaż klimatyzacji – krok 4

5 krok – odpowietrzanie klimatyzacji

Tutaj nieoceniona będzie pomoc specjalisty, który odpowietrzy urządzenie przy użyciu pompy próżniowej – specjalistycznego sprzętu. Ta czynność musi być wykonana ze względu na  wilgotne powietrze, które zbiera się w wymienniku ciepła w jednostce wewnętrznej. Należy je usunąć, aby nic nie zakłóciło pracy klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji - krok 5
Montaż klimatyzacji – krok 5

6 krok – wykończenie montażu klimatyzacji

Kiedy proces odpowietrzania zostanie zakończony, czas na ostatni krok, czyli wykończenie. Tutaj specjalista zaizoluje odpowiednio przewody, biorąc pod uwagę możliwą pracę w niskich temperaturach, minimalizując jednocześnie utratę jej podczas pracy. Zaizolować trzeba również otwór w ścianie – a na koniec zagipsować i wygładzić ścianę, a  także odmalować.

klimatyzacja-sali-rehabilitacyjnej
Montaż klimatyzacji – krok 6

Pamiętajcie, profesjonalny montaż klimatyzacji wykona wyłącznie wyspecjalizowana firma, która weźmie pod uwagę wszystkie czynniki – od wyboru klimatyzatora, przez miejsce montażu. Wykona pracę prawidłowo i estetycznie, co też ważne, zwłaszcza w nowych pomieszczeniach. Zapraszamy – prowadzimy montaż klimatyzacji w Warszawie i okolicach.