ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Jak przebiega proces czyszczenia klimatyzacji?

Aby klimatyzacja zainstalowana w naszym domu funkcjonowała w prawidłowy sposób, powinna być systematycznie konserwowana. Czyszczenie poszczególnych elementów zapewni użytkownikom klimatyzatorów satysfakcje z użytkowania sprzętu. Jak przebiega proces czyszczenia klimatyzacji? Kiedy konserwację zlecić zewnętrznej firmie?

Klimatyzacje montowane są w Polsce w coraz większej ilości domostw oraz budynków biurowych. O ich przydatności przekonujemy się najczęściej w trakcie uporczywych upałów, które w ostatnich latach wielokrotnie dawały się nam we znaki. Aby jednak zamontowana klimatyzacja działała prawidłowo, powinna być raz na jakiś czas czyszczona. Dbanie o dobrą kondycję klimatyzatora zapewni nie tylko jego odpowiednie funkcjonowanie, ale także będzie mieć znamienny wpływ na nasze zdrowie. Jak wygląda przebieg samodzielnego czyszczenia klimatyzacji?

  1. Zwykłe przetarcie

Podstawą czyszczenia domowej klimatyzacji jest jej systematyczne przetarcie (wlotu i wylotu) zwykłą szmatką. Dzięki takiemu prostemu zabiegowi usunięty zostaje kurz, który mimowolnie osiada się na urządzeniu. Nadmiar kurzu może mieć w przyszłości wpływ na jakość pracy klimatyzatora. W przypadku, gdy zauważymy na zewnętrznych częściach maszyny zabrudzenia, które nie chcą zejść po przetarciu ich suchą ściereczką, można klimatyzator wyczyścić przy użyciu wody. Nie należy jednak stosować żadnych ostrych detergentów! Ewentualnie dozwolone jest czyszczenie za pomocą wody z szarym mydłem.

  1. Czyszczenie filtru

Niezwykle istotnym elementem każdego klimatyzatora jest filtr. Ten powinien być czyszczony przez użytkowników urządzenia co około 14 dni. Zazwyczaj filtry znajdują się pod panelem czołowym klimatyzatora, jednak by dokładnie znaleźć jego położenie, warto zasięgnąć do instrukcji producenta. Część tę najlepiej czyścić przy pomocy odkurzacza. W razie potrzeby można także wyprać go w wodzie. Czasem jednak zdarza się, że filtr nie może być już wyczyszczony i wówczas należy zaopatrzyć się w jego nowy zamiennik.

  1. Skraplacz zewnętrzny

W przypadku posiadania klimatyzatorów z jednostkami zewnętrznymi, nie wolno zapominać również o ich wyczyszczeniu. Konserwując tego typu urządzenie, zwróćmy uwagę, czy w skraplaczu lub innych elementach nie zaległy się różne zabrudzenia, które utrudniają przepływ powietrza. Liście, pióra i inne zanieczyszczenia bardzo często przedostają się do wylotu i utrudniają sprawną pracę klimatyzacji.

  1. Kiedy zlecić konserwację fachowcom?

Klimatyzacja powinna co najmniej dwa razy w ciągu roku przejść przez gruntowny przegląd przeprowadzony przez wykwalifikowanego konserwatora. Taka osoba może dostać się do tych części urządzenia, do których trudno byłoby raczej dotrzeć zwykłemu użytkownikowi. Fachowa konserwacja obejmuje m.in. dokładne oględziny sprzętu, dokładne oczyszczenie skraplacza w części wewnętrznej i zewnętrznej, sprawdzenie szczelności poszczególnych elementów, uzupełnienie czynnika chłodniczego, odkażenie jednostki wewnętrznej, udrożnienie tacy ociekowej oraz zbadanie parametrów pracy urządzenia,

  1. Co daje czyszczenie klimatyzacji?

Dbanie o czystość urządzenia klimatyzacyjnego zapewnia przede wszystkim jego prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki utrzymaniu urządzenia w odpowiedniej kondycji zapewnia jej wydajność, cichą pracę i brak wzmożonego pobierania energii elektrycznej. Co jednak najważniejsze – czysta klimatyzacja jest korzystna dla naszego zdrowia! Regularna konserwacja eliminuje zagnieżdżone wewnątrz urządzenia mikroorganizmy i drobnoustroje, które mogą wywołać u nas różne choroby lub alergie.