ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Biuro open space - o czym pamiętać wybierając klimatyzację

Biura typu open space robią się coraz popularniejsze w Polsce. Jego specyfiką jest to, iż nie ma w nim podziału na gabinety – wszyscy pracownicy, łącznie z szefami pracują w jednym pomieszczeniu. Wiąże się to oczywiście z tym, że jest to wielka przestrzeń, w której znajduje się mnóstwo osób, warto więc o tym pamiętać, wybierając klimatyzację.

Najważniejszą kwestią jest wielkość biura typu open space – trzeba w nim zadbać o klimatyzator o znacznie większej mocy, aby był w stanie skutecznie ogrzać lub ochłodzić całe pomieszczenie. Sprzęt o mocy 1 kW będzie w stanie dostarczyć ciepło lub chłód 10 m2 powierzchni, jednak zdecydowanie będzie niewystarczający dla biura open space.

Dodatkowo warto zadbać o klimatyzator, który będzie pracował tak cicho, jak to tylko jest możliwe. Wiadomo – im więcej ludzi na raz przebywa w pomieszczeniu, tym większy hałas oni generują. Dlatego też sprzęt powinien być cichy, aby dodatkowo nie przeszkadzać i nie utrudniać komunikacji między pracownikami.

Istotna jest również funkcjonalność klimatyzatora. Nowoczesny sprzęt nie służy już tylko do chłodzenia pomieszczenia w letnie, upalne dni, ale też do ogrzewania. Dobrej klasy sprzęt jest w stanie wydajnie pracować do nawet 20 stopni na minusie. Dzięki temu będzie można zapewnić pracownikom komfort zarówno zimą, jak i latem.

Wybierając klimatyzator do biura open space należy również pamiętać, że komputery stacjonarne nagrzewają się bardziej, niż laptopy, a to przecież w nie wyposażone są stanowiska pracy, do tego nieustannie pracują inne urządzenia biurowe, jak drukarki czy kserokopiarki. Do tego należy doliczyć od kilkunastu, do kilkudziesięciu pracowników, którzy często się przemieszczają, co oznacza, że biuro jest znacznie bardziej nagrzane, niż być powinno. Klimatyzator powinien więc być jak najbardziej nowoczesny. Dobrze, jeśli będzie wyposażony w czujnik ruchu oraz przeróżne możliwości programowania urządzenia i zapisywania różnych ustawień – dzięki niemu łatwiej będzie ustawić optymalną na dany moment temperaturę.

Klimatyzacja w biurze zapewni pracownikom komfortowe warunki pracy, warto więc wybrać dobrej jakości, solidny sprzęt, który ochłodzi pomieszczenie latem oraz ogrzeje zimą. Biuro typu open space jest znacznie większe niż te tradycyjne – koniecznie należy wziąć to pod uwagę przy wyborze sprzętu.