ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Czy klimatyzacja w domu szkodzi dziecku?

W sieci znaleźć można jednoznacznie sądy, które mówią, że klimatyzacja szkodzi dzieciom, te jednak często są bez pokrycia. Tak naprawdę, używanie klimatyzacji może szkodzić i dzieciom, i dorosłym. Zarówno ta w pomieszczeniu, jak i samochodowa. Jednak tylko wtedy, kiedy się jej nierozsądnie używa. Postawmy więc to pytanie jeszcze raz – czy klimatyzacja szkodzi dzieciom i jak do tego nie dopuścić?

Jak używać klimatyzacji, aby nie szkodziła maluchowi?

Dziecko, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich warunków, zarówno, jeśli chodzi o temperaturę, jak i wilgotność powietrza. Dla dorosłych optymalna temperatura będzie oscylowała w granicach 20-22 stopni, a wilgotność na poziomie 60-70%, jednak w przypadku dzieci wartości te będą nieco odmienne.

Dla noworodka, temperatura na poziomie 24 stopni, niezależnie od pory dnia będzie najlepsza, bo dziecko w tym wieku i o tej wadze w mniejszym stopniu zatrzymuje ciepło. W przypadku niemowlaka i starszych dzieci, 20 stopni w dzień i minimalnie niższa temperatura w nocy wystarczy.

Klimatyzacji wystarczy więc używać rozsądnie. Podobnie, jak w przypadku dorosłych, różnica temperatur między klimatyzowanym pomieszczeniem, a temperaturą na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni. Ta sama zasada działa przy klimatyzacji samochodowej. W obu przypadkach znalezienie się w zbyt chłodnym pomieszczeniu będzie prowadziło do infekcji gardła – jego bólu, problemów z przełykaniem śliny. Z kolei zbyt wysoka temperatura (ustawiana np. teraz, w sezonie jesiennym w celu dogrzania) będzie wysuszała powietrze oraz potęgowała tworzenie się roztoczy, co może wywołać reakcje alergiczne, a nawet atak astmy. Dodatkowo, wysuszy śluzówkę i skórę, która zaraz po urodzeniu dziecka jest cienka i wrażliwa, wymagająca stałego nawilżenia.

Używając klimatyzacji w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.Wymiana filtrów powinna następować nie rzadziej, niż raz na 3 miesiące. Powinien to wykonywać wyspecjalizowany serwis klimatyzacji. Samodzielnie możemy z kolei czyścić filtry, nawet raz na tydzień. Wystarczy przetarcie szmatką nasączoną wodą z mydłem. Przegląd całej instalacji powinien być przeprowadzany raz do roku.

Klimatyzowane pomieszczenie nadmiernie je wysusza. Należy więc pamiętać o przepływie świeżego powietrza i jego wietrzeniu. Warto zaopatrzyć się w higrometr w celu mierzenia stopnia wilgotności. Z ostrożnością należy używać nawilżaczy powietrza, dbając o regularną wymianę wody, aby minimalizować ryzyko rozwijania się grzybów i glonów.

Podsumowując – klimatyzacja używana rozsądnie nie będzie szkodzić żadnemu z domowników. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jej użytkowanie tam, gdzie przebywa dziecko.