ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Jak rozsądnie ogrzewać pomieszczenie klimatyzacją?

Bardzo upalne dni tego roku minęły już na dobre. Pokazujące się od czasu do czasu promienie słońca nie grzeją już tak, jak wcześniej. Ku uciesze wielu ludzi nadeszły w końcu niższe temperatury. Jednak to wcale nie oznacza końca pracy klimatyzacji. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, takie urządzenie nie tylko chłodzi pomieszczenia, ale również może je ogrzewać. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które swoje domy ogrzewają kominkami i za pomocą różnego rodzaju pieców. Dzięki temu zaoszczędzają nie tylko czas, ale także pieniądze.

Jak ogrzać mieszkanie klimatyzacją?

Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do schładzania temperatury w pomieszczeniach, jednak może również służyć jak pomocnicze ogrzewanie lub główne ogrzewanie w jesienne, ale niemroźne wieczory. Jeśli klimatyzacja jest odpowiednio dobrana do metrażu mieszkania, można z niej śmiało korzystać do temperatur sięgających 5oC na zewnątrz. W nadchodzące chłodne dni możesz pomieszczenie ogrzewać za pomocą takiego urządzenia. Rozpalanie kominka, czy włączanie pieca jedynie do podtrzymania optymalnej temperatury jest bezcelowe. Przede wszystkim tracisz na czasie i tracisz pieniądze. Ogrzewanie klimatyzacją wbrew pozorom nie jest wcale drogie. Najważniejsze jest jednak stosowanie się do zaleceń producenta i nie włączanie jej podczas mrozów. Jeśli temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera, a będziesz korzystać z klimatyzacji, możesz uszkodzić jednostkę zewnętrzną

Temperatura na zdrowie

Wielu przeciwników ochładzania, czy ogrzewania pomieszczeń, często wyciąga argument przekonując, że klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia. Oczywiście, że może być szkodliwa, ale jedynie w przypadkach bezmyślnego korzystania z niej. Najkorzystniej dla zdrowia jest, aby różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem a podwórkiem nie przekraczała 6oC. Dlatego latem kiedy na dworze są upały sięgające 36oC nie powinniśmy ustawiać klimatyzacji na 18oC, w takich sytuacjach faktycznie można nabawić się przeziębienia i problemów z zatokami. Jesienią kiedy termometr wskazuje jedynie kilka stopni na plusie, nie ogrzewajmy mieszkania do bardzo wysokich temperatur. Nagła zmiana temperatur ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Jednak dzięki klimatyzacji nie tylko możemy ustawić optymalną dla nas temperaturę. Aby człowiek czuł się dobrze, istotna jest również wilgotność powietrza.

Klimatyzacja na długie lata

Zakup i montaż urządzenia jest relatywnie dużym wydatkiem, dlatego też warto odpowiednio zadbać o jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Jeśli korzystamy z nich w trakcie wiosny, lata i jesieni, możemy wykorzystać zimę na jej konserwację i przegląd. Aby zachować długi okres żywotności klimatyzacji, należy raz w roku przejrzeć jednostki i wszystkie przewody połączeniowe. Dzięki temu kiedy nadejdzie lato będziemy mieli pewność, że urządzenie jest sprawne i gotowe do pracy.