ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Klimatyzacja w domu – Jak poradzić sobie z upałem?

Klimatyzacja w domu – jak poradzić sobie z upałem?

W ciągu ostatnich tygodni upały z pewnością dały się we znaki każdemu, u kogo temperatura przekroczyła 25 stopni Celsjusza. Ciepłe, duszne i suche powietrze  nie ułatwiało pracy w biurze, ale również normalnego funkcjonowania w mieszkaniu, czy to w bloku, czy domu wolnostojącym. Rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie domowych rozwiązań na obniżenie temperatury. Jakie mamy opcje?

Wiatrak stacjonarny

Najtańsze rozwiązanie, które przynosi chwilową ulgę i chłód podczas upałów. Dostępne w każdym markecie budowlanym i w większości sklepów z AGD. Biurkowe lub do postawienia na podłodze z regulacją wysokości i siły nawiewu. Ich rozpiętość cenowa waha się w granicach od 50 do 200 złotych za sztukę. Przynoszą chwilowy chłód, ale w rzeczywistości tylko rozdmuchują powietrze, a przy okazji je wysuszają. Przez to możemy odczuwać dyskomfort – piekące oczy, z uczuciem ciała obcego, wysusza się też nasza skóra.

Klimatyzer – tania alternatywa dla klimatyzacji?

Nie mylić z klimatyzatorem, to urządzenie, które nosi też miano klimatyzatora ewaporacyjnego albo klimatora i dzięki wbudowanemu wiatrakowi i zbiornikowi, do którego możemy nalać zimnej wody lub wsypać kostki lodu, rozprowadza chłodne,  powietrze, dodatkowo je nawilżając. Nadaje się do pomieszczeń o małych powierzchniach – wymaga jedynie napełnienia zbiornika i włączenia. Część z nich ma timer umożliwiający automatyczne wyłączenie po określonym czasie. Zużywają stosunkowo mało energii elektrycznej – tyle, ile potrzeba do napędzenia wiatraka. Koszt klimatyzera waha się w granicach od 200 do 400 złotych. Wady? Nie możemy ustalić stałej temperatury, do której ma schłodzić pomieszczenie.

Klimatyzator – przenośny czy stacjonarny?

Najbardziej wydajnym urządzeniem będzie oczywiście klimatyzator. Pozostaje jeszcze pytanie, czy zdecydować się na montaż na stałe, czy też zakup urządzenia przenośnego. Drugie rozwiązanie jest dobre, jeśli planujemy używać go tylko kilka razy w roku, w dodatku z możliwością przenoszenia do innych pomieszczeń. Jest to rozwiązanie tańsze. Montaż klimatyzatora na stałe jest zalecany, jeśli zależy nam na stałym utrzymaniu konkretnej temperatury nie tylko w upalne dni, bo ta ma wpływ np. na rodzaj wykonywanej pracy lub preferencje domowników. Jeśli dodatkowo zależy nam na temperaturze w wielu pomieszczeniach jednocześnie, polecanym rozwiązaniem jest klimatyzacja multi split, która składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku wewnętrznych, ulokowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Klimatyzacja tego typu pracuje w wydajnie i cicho, nowoczesne urządzenia zużywają również stosunkowo mało prądu. Najważniejsza zaleta klimatyzacji? Możliwość utrzymania stałej, pożądanej temperatury.