ul. Przepiórki 59
02-407 Warszawa
tel. +48 22 810 31 11
tel. +48 607 353 123
profiklima@profiklima.pl

Klimatyzacja w bloku - jakie formalności?

Klimatyzacja w bloku – jakie formalności?

Posiadanie klimatyzacji w domu nie jest już takie nieosiągalne jak niegdyś. Coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu, który umożliwi komfortowe przetrwanie wielkich, letnich upałów, a także mroźnych zim, bo coraz więcej modeli wyposażonych jest w system grzewczy. Jeśli jest się posiadaczem domu, nie ma najmniejszego problemu, aby zamontować w pomieszczeniach klimatyzację. Co jeśli mieszka się w bloku?

Zamontowanie klimatyzacji w bloku może być znacznie bardziej problematyczne. Najważniejsze jest przede wszystkim uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej, szczególnie jeśli klimatyzator będzie zajmował część wspólną mieszkańców, czyli elewację budynku lub dach. Może to znacząco wpłynąć na pogorszenie estetyki bloku, więc wspólnota mieszkaniowa ma prawo nie wyrazić na to zgody. Dodatkowo może ona zażądać opinii architekta oraz sąsiadów, więc i oni mogą być przeciwni pomysłowi instalacji klimatyzacji w mieszkaniu, które teoretycznie jest wyłącznie nasze. Część osób, nie obawiając się odmowy, nie składa pisemnej prośby o zgodę na montaż, jednakże jest to rozpatrywane w kategorii samowolki budowlanej i jako taka podlega karze. Nie warto więc narażać się na dodatkowe koszty i koniecznie przed zakupem i instalacją sprzętu należy złożyć wniosek o pozwolenie do wspólnoty mieszkaniowej. Dodatkowo należy pamiętać, że aby zamontować klimatyzację należy skorzystać z kanału wentylacyjnego, który jest własnością wszystkich lokatorów, przez co wymaga to ich wiedzy oraz zgody.

Nie można również zapomnieć, że urządzenie, które nam ma przynieść znacznie większy komfort i wygodę, może być uciążliwe dla sąsiadów. Dobrej jakości, droga klimatyzacja nie powinna pracować zbyt głośno, jednak mimo wszystko może przeszkadzać mieszkającej obok nas rodzinie. Dlatego też ważne jest, zadbać o zgodę mieszkańców. Jeśli nasz klimatyzator będzie dla nich zbyt uciążliwy, a do tego zostanie zamontowany bez ich wiedzy i zgody, mogą oni złożyć pisemną skargę do wspólnoty mieszkaniowej, a ta może nakazać demontaż sprzętu. I tutaj zaczynają się schody – a co jeśli mamy niezwykle ciężkich we współżyciu sąsiadów? Wiadomo, że uzyskanie od nich zgody będzie graniczyło z niemożliwością, a nawet jeśli zamontujemy klimatyzator, będą oni często na nas narzekać w adekwatnych po temu instytucjach. Dlatego też lepiej jest zainwestować w nieco droższy, ale mniej hałaśliwy sprzęt – zapewni to spokój i nam, i sąsiadom.

Jest jednak sytuacja, przy której nie trzeba prosić o zgodę na montaż klimatyzacji wspólnoty mieszkaniowej: jeśli metraż balkonu wliczony jest do całkowitej powierzchni mieszkania. Jest to wtedy nasz prywatny teren, którym możemy w dowolny sposób dysponować, a więc również zamontować klimatyzację.

Sam montaż klimatyzacji warto jest zlecić odpowiednim osobom, które posiadają stosowne uprawnienia. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostało zrobione z największą drobiazgowością i starannością. Dzięki temu nie utracimy również gwarancji producenta, a profesjonalna, fachowa osoba doradzi, jaki sprzęt najlepiej będzie wybrać do bloku, aby nie przeszkadzał on nadmiernie sąsiadom.